Stożek rogówki – soczewki skleralne, hybrydowe i inne

Coraz częściej rozpoznawaną chorobą oczu jest stożek rogówki. W początkowej fazie praktycznie niewykrywalny, często też mylony z innymi, często występującymi wadami – jak krótkowzroczność, czy astygmatyzm.

Bardzo często, charakterystycznym objawem jest trudność w doborze odpowiedniej korekcji wzroku za pomocą okularów. Mniej doświadczony optometrysta czy okulista będzie miał problemy z trafnym doborem korekcji.

Aby rozpoznać chorobę rogówki, jaką jest stożek rogówki, wymagane jest zastosowanie specjalistycznych badań, chociażby tzw. topografii rogówki, którą wykonuje się przy pomocy urządzenia Pentacam – obrotowej kamery Scheimpfluga, dzięki której uzyskuje się bardzo dokładnie wyniki badania rogówki – krzywizna przedniej części, tylnej torebki i m.in. grubość rogówki.

Przy korekcji stożka rogówki wykorzystuje się między innymi specjalistyczne soczewki, między innymi twarde oraz skleralne.

Korekcja stożka rogówki przy pomocy soczewek skleralnych

W przeciwieństwie do soczewek twardych (gazoprzepuszczalnych), soczewki skleralne różnią się przede wszystkim wielkością – ich średnica wynosi około 17-26mm, co umożliwia oparcie brzegów soczewki o twardówkę oka. Jej kształt oraz średnica powodują powstanie pomiędzy soczewką a rogówką przestrzeni, którą wypełnia się solą fizjologiczną. To rozwiązanie odciąża rogówkę (nie występuje bezpośrednie nakładanie soczewki na rogówkę) oraz pozwala na jej lepsze gojenie się zmian na rogówce.

Soczewki skleralne dzięki swojej budowie zapewniają lepszy komfort użytkowania, znacznie redukując światłowstręt oraz uczucie suchego oka. Te elementy wpływają na coraz większe przekonanie Pacjentów do tego typu rozwiązania. Długość użytkowania pary soczewek skleralnych sięga 2 lat, czyli podobnie jak w przypadku twardych soczewek kontaktowych (oczywiście biorąc pod uwagę konieczność wymiany w przypadku uszkodzenia soczewki lub zmiany jej mocy, czy krzywizny).

Biorąc pod uwagę komfort noszenia, soczewki skleralne stanowią dobrą alternatywę do innych typów soczewek, szczególnie dla osób odczuwających dyskomfort przy konwencjonalnych rozwiązaniach.

Soczewki skleralne i sól fizjologiczna

Gdy już wybierzemy swoje pierwsze soczewki skleralne należy pamiętać o tym, że do ich zakładania konieczne jest zastosowanie soli fizjologicznej, którą wypełniamy soczewkę przed jej aplikacją.

Soczewki stożek rogówki – cena soczewek skleralnych

Bardzo często pada pytanie o koszt soczewek skleralnych. Cena tej formy korekty jest bardzo różna, zależna często od samego gabinetu, czy producenta. Zazwyczaj ceny rozpoczynają się od 2500 zł za parę soczewek skleralnych. Warto pamiętać o tym, że w przypadku osób korzystających z NFZ, przysługuje refundacja, która w roku 2022 wynosiła maksymalnie 700 zł. W zależności od gabinetu, musimy się liczyć też z dodatkowymi kosztami (choć nie zawsze) – takimi jak dobór soczewek, czy wizyty kontrolne.