Jaki laptop – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Zakup laptopa nie jest łatwy. Proces ten jest przytłaczający – od rozmiaru po opcje łączności i różnego rodzaju typy pamięci. Czy potrzebujesz czegoś wystarczająco lekkiego, aby zabrać ze sobą na zajęcia, a jednocześnie wystarczająco mocnego, aby poradzić sobie z zadaniami multimedialnymi? Czy masz odpowiedni budżet? Jeśli masz zawroty głowy, nie martw się, pomożemy Ci wybrać odpowiedni kierunek.
Rozmiar ekranu notebooka
Jeśli kompaktowość jest najwyższym priorytetem, należy rozważyć laptopa z mniejszym ekranem, ponieważ są one lekkie i smukłe. Zalecamy wybranie 11-13-calowego ultrabooka, który waży nawet mniej niż 1,3 kilograma! Jeśli jesteś regularnym podróżnikiem, notebook DELL XPS 13 2020, z praktycznie bezramkowym ekranem i przyzwoitą żywotnością baterii, jest świetną opcją dla Ciebie. Co więcej, ten czarno-szary model ma bardzo dobre parametry.
Ekran w laptopie
Jeśli cierpisz na regularne bóle głowy, ekran, na który wygodnie patrzysz, jest jedną z najważniejszych rzeczy determinujących zakup laptopa. Osobiście nie lubię ekranów dotykowych, ponieważ są błyszczące, co wpływa na zbyt duże odbicie. Jeśli chcesz zobaczyć wszystko na ekranie (np. korzystając z wielu programów obok siebie), powinieneś wybrać laptopa z ekranem o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (full HD, FHD). Dzięki temu zyskasz na przejrzystości ekranu, a zarazem wyświetli on więcej elementów, bez konieczności przewijania.
Kształt / poręczność
Istnieje wiele różnych rodzajów laptopów. Jeśli możliwość przenoszenia go nie znajduje się na szczycie listy Twoich priorytetów, wystarczy zwykły laptop z wyświetlaczem o przekątnej 13 lub 15 cali.
Jeśli potrzebujesz czegoś lekkiego, poszukaj laptopów sprzedawanych jako ultrabooki, ponieważ zwykle ważą grubo poniżej dwóch kilogramów. Na przykład HP Spectre 13 jest wyjątkowo lekki, waży nieco ponad 900 gram!
Istnieją również laptopy typu 2w1, które pozwalają obrócić ekran o 360° . Ta konstrukcja umożliwia używanie laptopa jako tabletu. Tego rodzaju laptopy są jednak droższe od standardowych rozwiązań.
Jeśli chodzi o nabywcę zwracającego uwagę na budżet, nie możesz pominąć Chromebooków. Są to urządzenia niedrogie, które mają dostosowany system do parametrów. Ponadto są dość solidne, dzięki czemu mogą poradzić sobie z codziennymi zadaniami.
Procesor
Procesor jest jednym z najważniejszych elementów, ponieważ jest mózgiem (lub jak kto woli – sercem) laptopa. Bez względu na to, czy naciskasz na wybrany klawisz, czy otwierasz plik przyciskiem myszki, procesor wykonuje Twoje polecenie.
Do prostych zadań, takich jak surfowanie po Internecie lub pisanie obszernej wiadomości e-mail, zalecamy dwurdzeniowy procesor. Taka konstrukcja umożliwia jednoczesne otwarcie kilku okien i aplikacji. Chociaż dwurdzeniowe procesory sprawdzają się we wielozadaniowości, nie zawsze dobrze radzą sobie przy grach, czy zaawansowanej obróbce zdjęć.
Jeśli celujesz w najlepszą wydajność, zalecamy pójście w kierunku procesora Intel Core i7 – jest on dobry do zadań multimedialnych. W przypadku oprogramowania do edycji muzyki lub zdjęć należy zwrócić uwagę, by procesor posiadał jak najwięcej rdzeni. Zasadniczo im więcej masz rdzeni, tym lepsza będzie wydajność (w duuużym skrócie).
Pamięć operacyjna RAM
Pamięć RAM jest istotna, ponieważ umożliwia jednoczesną pracę z większą ilością informacji. Ale ile pamięci RAM potrzebujesz?
Powiedziałbym, że 4 GB pamięci RAM to dobra podstawa dla komputera z systemem Windows. Jest to ilość wystarczająca do wykonywania podstawowych zadań, takich jak przeglądanie Internetu, sprawdzanie poczty elektronicznej, oglądanie filmów Netflix’ie i tak dalej. Jeśli jesteś grafikiem lub zapalonym graczem, zalecamy zwiększenie pamięci RAM do 16GB (i w górę).
Istotną rzeczą jest to, że im więcej zachodzi procesów pamięci RAM, tym większy jest pobór energii. Jeśli więc bardziej martwi Cię żywotność baterii niż praca wielozadaniowa, prawdopodobnie powinieneś wybrać ciut mniej pamięci RAM.
Magazyn danych
Jak to obecnie napisać? Dysk twardy? No niekoniecznie.
Do niedawna szalały dyski twarde. Zamiast przechowywać informacje na mikroprocesorach, dysk twardy (HDD) przechowuje informacje na obracającym się metalowym dysku.
Chociaż dyski twarde są niedrogie i lepiej przetwarzają duże pliki, generują przeróżne dźwięki i zużywają dużo energii. Obecnie dyski praktycznie codziennością stały się dyski półprzewodnikowe (dysk SSD). Mimo, iż z reguły są nieznacznie droższe, przewyższają starsze rozwiązania prędkością i poborem energii. Są też bezgłośne. Wszystko to przekłada się na wydajność i komfort pracy.
Jakiej wielkości dysk?
Do podstawowych zadań wystarczy dysk powyżej 120GB. Jeśli przetrzymujesz na dysku sporo materiałów video w jakości 4K lub jesteś pasjonatem fotografii (zdjęcia typu RAW) z pewnością sięgniesz po dysk 1TB i więcej. Ale doskonale o tym wiesz! 🙂