Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka?

Sprawdź, co zrobić, żeby wzorowo się do niej przygotować. Korzystając z naszych porad, sprawisz, że spotkanie ze specjalistą przebiegnie sprawniej. Co więcej – dodasz sobie pewności oraz pozytywnie się nastroisz. 

Krok 1: Spis posiłków, przekąsek i napojów

Niezależnie od tego, czy pierwsza wizyta u dietetyka odbędzie się w poradni dietetycznej w Częstochowie, czy będzie przeprowadzona online, warto dobrze się do niej przygotować. Ten proces nie jest ani czasochłonny, ani skomplikowany. Wymaga tylko regularności. Z jakich etapów więc się składa? Pierwszy krok to przygotowanie listy posiłków spożywanych w ciągu normalnych dni, przynajmniej trzech poprzedzających spotkanie.

Co dokładnie powinno znaleźć się na takiej liście? Warto zapisywać na niej:

  • godziny spożywanych posiłków i przekąsek,
  • składniki, z jakich zostały przyrządzone,
  • godziny i ilość przyjmowanych płynów,
  • opcjonalnie: samopoczucie po konkretnym posiłku.

Jeśli w ciągu dnia nie masz czasu na zapisywanie tych informacji, wykonaj zdjęcia posiłków telefonem. Gdy wrócisz do domu i znajdziesz wolną chwilę, na ich podstawie uzupełnij listę.

Krok 2: Opis prowadzonego trybu życia

Kolejny etap to uzupełnienie listy o informacje odnoszące się do Twojego trybu życia. Zapisz więc na niej: 

  • godziny pobudki i kładzenia się do łóżka,
  • długość snu w ciągu dnia i nocy,
  • rodzaj, częstotliwość i długość aktywności fizycznej,
  • opcjonalnie: samopoczucie o konkretnych porach dnia.

Pamiętaj, że dietetyk jest osobą, która szczerze chce Ci pomóc, ale żeby mogła to zrobić, potrzebuje dostępu do prawdziwych informacji. Podczas opisywania jadłospisu i trybu życia nie próbuj więc zakłamywać rzeczywistości. Jeśli wykonasz te zadania naprawdę rzetelnie i zgodnie z prawdą, nie stracisz szansy na otrzymanie fachowej, skutecznej pomocy. 

Krok 3: Podsumowanie stanu zdrowia

Po wykonaniu powyższych kroków pora na podsumowanie stanu zdrowia. Jeśli w ostatnim czasie wykonywałeś badania kontrolne i masz dostęp do ich wyników, zabierz je ze sobą na wizytę, a w przypadku spotkania online – zeskanuj je. Wcześniej zdarzyło Ci się korzystać z pomocy innych specjalistów lub wprowadzać samodzielnie opracowane diety? Postaraj się przypomnieć sobie wszystkie takie etapy i opisać, czym spowodowane były niepowodzenia. 

Przygotowując wcześniej wyniki badań i podsumowując swoją sytuację zdrowotną, sprawisz, że wywiad przeprowadzony przez dietetyka będzie dokładniejszy i bogatszy. Nie zapominaj, że obowiązuje tutaj taka sama zasada jak w przypadku wcześniejszych kroków, czyli pisanie i mówienie tylko na podstawie faktów. 

Krok 4: Odpowiedni strój i pomiary

Podczas spotkania w poradni dietetycznej specjalista będzie wykonywał niezbędne pomiary, w tym analizę składu ciała. Na wizytę załóż więc strój, który zapewni Ci wygodę i nie będzie sprawiał kłopotu podczas zdejmowania i ponownego zakładania. Wstrzymaj się z posiłkiem na przynajmniej trzy godziny przed wizytą, podobnie z aktywnością fizyczną. Ogranicz też ilość przyjmowanych płynów, ale unikając odwodnienia. 

Jeśli wizyta będzie przeprowadzana online, dokonanie takich pomiarów nie będzie możliwe. Dlatego też polecamy, aby w miarę możliwości samodzielnie zebrać podstawowe informacje o sylwetce (waga, wzrost i obwody ciała) i zapisać je na kartce lub w pliku. Jeśli masz więcej czasu, możesz poprosić bliską osobę, żeby zrobiła Ci kilka zdjęć, a następnie podzielić się nimi z dietetykiem podczas konsultacji przez internet.