Potrzeby żywieniowe maluszków

Współczesna wiedza medyczna daje pełny wgląd w potrzeby żywieniowe noworodków. Rozwój małego dziecka następuje bardzo szybko, a w każdej fazie życia nieco inne są zalecenia dietetyczne. Jaki rodzaj pożywienia powinien stanowić podstawę żywienia niemowląt zaraz po urodzeniu, a jakie produkty można podawać np. po upływie 6 miesięcy od przyjścia na świat?

Karmienie w pierwszych miesiącach po urodzeniu

Prawidłowe podejście do żywienia noworodków przyczynia się do odpowiedniego funkcjonowania organizmu niemowląt. Wiadomym powszechnie jest, że karmienie naturalne przynosi więcej korzyści od karmienia dziecka butelką. Niektóre mamy, sporadycznie lub regularnie dochodzą do wniosku: “mam za mało pokarmu”. Obserwacją należy podzielić się z lekarzem. Pomocną dłoń może wyciągnąć także wykwalifikowany doradca laktacyjny. A dlaczego naturalne karmienie piersią jest wskazane do podania dziecku zaraz po jego urodzeniu?

Mleko kobiece posiada właściwości immunologiczne oraz odżywcze. Zawiera optymalną porcję białka, tłuszczy i węglowodanów, a także innych makro- i mikroelementów. Zaleca się nawet, aby pokarm noworodka do 6 miesiąca życia stanowiło wyłącznie mleko młodej matki (poza suplementacją witaminą D i K). Rekomendowanym działaniem jest karmienie wówczas, gdy dziecko tego chce. Później może to stać się uciążliwe, ale wypracowany wspólnie z doradcą laktacyjnym i lekarzem cykl karmienia w regularnych odstępach pomoże stopniowo odstawiać niemowlę od piersi.

Rozszerzanie diety niemowlaka – na co zwrócić uwagę?

W pierwszym roku życia dziecka karmienie jest jednocześnie i łatwe, i trudne. Łatwe, ponieważ ograniczyć można się do przystawiania piersi. Natomiast trudność radzenia sobie z żywieniem niemowląt wynika z faktu, że dla niektórych kobiet ta czynność bywa niekomfortowa. Ponadto w czasie rozszerzania diety niemowlaka w drugim półroczu należy zwracać uwagę na dobór produktów.

Szczegółowe wytyczne w tym zakresie znaleźć można na stronach Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Największe zapotrzebowanie niemowlęta zgłaszają na składniki energetyczne, białko, tłuszcze i pożyteczne dla organizmu pierwiastki: wapń, fosfor, sód czy chlor. Między pierwszym a drugim półroczem nie zmieniają się potrzeby żywieniowe dziecka jeśli chodzi o składniki bogate w DHA (100 mg/dobę), ALA (0,5% energii) oraz kwas linolowy (4% energii).

Największy skok następuje po 6 miesiącu życia w przypadku sodu (wzrost ze 120 do 170-370 mg/dobę jednakowo u chłopców i dziewczynek) i wapnia (wzrost o 100% z 200 mg/dobę na 400 mg/dobę). Zapotrzebowanie zależy też od masy ciała i płci dziecka, ponieważ więcej energii i białka potrzebują z reguły chłopcy. Warto pamiętać także o suplementacji witaminowej. Szczególnie istotne jest podawanie witaminy A (350 mikrogramów), K i E. Oprócz tego, można zastanowić się, jaka jest najlepsza witamina D dla niemowląt, ponieważ i ona jest potrzebna chociażby do prawidłowego rozwoju układu kostnego.