Królik w domu – czego potrzebujesz na start?

Króliki to popularne zwierzęta domowe, uwielbiane szczególnie przez najmłodszych. Pomimo swojego niepozornego, słodkiego wyglądu i niewielkich rozmiarów, króliki są jednak zwierzętami dość wymagającymi w hodowli. Nie możesz po prostu wybrać królika w sklepie i pójść z nim do domu – należy się odpowiednio przygotować merytorycznie, a także pod względem wyposażenia.

Klatka i kuweta

Królika można już w pewnym stopniu nauczyć luźnego, swobodnego poruszania się po domu, lecz jak każde zwierzę, potrzebuje on swojego kącika i intymnego miejsca. Warto nie rezygnować więc z klatki, a kuweta to konieczność. Dobrze umieścić ją w narożniku klatki lub innego miejsca, które przeznaczamy dla nowego pupila, ponieważ to zwykle narożnik jest wybierany samodzielnie przez królika jako ustronne miejsce do załatwiania swoich potrzeb.

Żwirek dla królika

Skoro królik ma mieć dostęp do kuwety, potrzebujemy także ściółki do niej, czyli żwirku. Królicze odchody potrafią swoim zapachem bardzo uprzykrzyć życie właścicielowi, więc w tym wypadku warto postawić na wyposażenie o dobrych właściwościach wchłaniania, a także niewydzielające zapachów. Poza tym stosowanie żwirku to też ochrona królika przed rozwijającymi się w króliczych odchodach bakteriami.

Zabawki dla królika

Króliki są zwierzętami bardzo aktywnymi fizycznie, więc dobrze jest postawić na różnorodne wyposażenie do klatki lub też zakupić klatkę z gotowymi urozmaiceniami. Tunele, tory przeszkód, wiklinowe zabawki, a nawet piłki – wszystkie te akcesoria możemy zastosować, aby urozmaicić życie naszemu pupilowi i zapewnić mu podstawową dawkę ruchu.

Karma dla królika

Podstawą diety królika są produkty pochodzenia roślinnego, więc to na tę kwestię musimy zwracać największą uwagę podczas zakupu karmy dla naszego pupila. Oprócz tego warto wybrać formę granulatu, ponieważ, gdy damy królikowi możliwość samodzielnego wyboru tego, co będzie jadł, możemy być pewni, że powybiera z karmy to, na co będzie miał ochotę, a resztę zostawi.

Sucha karma dla królika dostępna jest w różnego rodzaju sklepach zoologicznych jak np. WyspaZwierzat.pl. Sprawdź też inne ciekawe artykułu dostępne na ich blogu.