Fibermarkt.com – urządzenia sieciowe, moduły SFP

Poszukując wysokiej jakości urządzeń sieciowych, możemy natrafić na przeróżnych producentów i dostawców. To od jakości zależy, czy planowany projekt będzie sprawdzał się po wdrożeniu. Dzięki sklepowi internetowemu Fibermarkt.com przybliżymy Wam, czym są moduły SFP.

W skrócie, moduł SFP jest małym urządzeniem, które mamy możliwość podłączyć do złącz przeróżnych urządzeń sieciowych, dzięki czemu mamy możliwość rozszerzenia funkcjonalności danego urządzenia o dodatkowe standardy komunikacyjne.

Do czego służy moduł SFP?

Moduł SFP (z ang. small form-factor pluggable transceiver) to nic innego jak kompaktowych rozmiarów nadajnik-odbiornik możliwy do podłączenia do urządzeń sieciowych. Jego zadaniem jest przetwarzanie sygnałów elektrycznych na optyczne (jak również optycznych na elektryczne), w celu umożliwienia transportu danych. W skrócie, łączy switch lub router (lub inny sprzęt sieciowy) ze światłowodami jedno lub wielomodowymi i kablami miedzianymi.

Głównym elementem modułu SFP jest chipset znajdujący się na płytce PCB. W obudowie urządzenia znajduje się również nadajnik (ROSA),odbiornik (TOSA) oraz elementy optyczne. W zdecydowanej większości układy budowane są na krzemie.

Którego producenta modułów SFP wybrać?

Obecnie dostępne są rozwiązania oznaczone jako OEM – dostarczane przez producentów sprzętu sieciowego (HP, Cisco) oraz moduły innych firm, tj. LightOptics. Bez względu na to, jaki moduł zostanie wybrany, te znajdujące się w ofercie sklepu internetowego Fibermarkt.com zawierają tożsamą specyfikację z produktami OEM.

Przygotowano na podstawie: https://fibermarkt.com/pl/blog/post/wkladka-sfp-jak-to-dziala-.html oraz http://osnews.pl/jak-nie-posiadajac-wiedzy-admina-o-sieciach-rozdzielic-sygnal-internetowy-w-domu-bez-wydawania-fortuny/