Jak zadbać o komin po zakończeniu sezonu grzewczego?

W ostatnich latach zimy są wyraźnie łagodniejsze, niż to wcześniej bywało. Długotrwały brak ujemnych temperatur nie oznacza jednak, że piec w sezonie grzewczym nie pracuje. Pierwsze rozpalenie następuje mniej więcej w połowie października lub na początku listopada, a kominek ogrzewa dom lub mieszkanie aż do końca marca, a nawet do połowy kwietnia. Potem może odpocząć, ponieważ pozostanie nieużywany przez kilka miesięcy.

Zakończenie sezonu grzewczego nie oznacza, że należy zapomnieć o czynnościach konserwacyjnych. Właśnie wtedy jest najlepszy czas, aby dokonać drobnych napraw oraz przeprowadzić gruntowne czyszczenie przewodu kominowego. Do części zadań należy zaangażować profesjonalnego kominiarza, lecz niektóre z nich można przeprowadzić samodzielnie. Jest to możliwe, gdy na podorędziu znajduje się zestaw do czyszczenia komina. Z jakich elementów składa się komplet i do czego służą poszczególne akcesoria?

Przydatna szczotka do czyszczenia komina

Gruntownych porządków w przewodzie kominowym z pewnością nie przeprowadza się ze względów estetycznych. Czynność warto wykonać, ponieważ minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii, a nawet pożaru. Pozostałości smoły oraz sadzy zlepiają się i zatykają komin, stając się zbitą masą trudną do usunięcia. Przed pierwszym rozpaleniem pod koniec następnej jesieni oczyszczenie przewodu może być karkołomnym zadaniem i będzie wymagać nawet kilku kosztownych wizyt kominiarza. Aby nie narażać się na wydatki trzeba myśleć perspektywicznie.

Przy konserwacji przewodu przyda się na pewno szczotka do czyszczenia komina. Jej elastyczne włosy wykonane są z nylonu o ostrych krawędziach, przez co skutecznie rozdrabniają zarówno drobne zabrudzenia, jak i grube warstwy sadzy. Przyrządem można dotrzeć do wąskich szczelin i zakrętów komina o różnym kształcie – okrągłym, owalnym lub kwadratowym. To znakomita alternatywa dla tradycyjnej szczotki metalowej, ponieważ nie rysuje wnętrza przewodu. Co więcej, można nią wyczyścić nawet bardzo wysoki komin, a to za sprawą wygodnych w montażu przedłużek.

Inne akcesoria do czyszczenia komina

Przeglądając ofertę stron internetowych warto również zwrócić uwagę na zestaw do czyszczenia kominów. Zawiera wszystko, co może przydać się podczas konserwacji przewodu po sezonie grzewczym. Za sprawą adaptora przymocowuje się przedłużkę do zwykłej wiertarki, dzięki czemu szczotka czyści komin z prędkością kilku tysięcy obrotów na minutę. Gdy ktoś stoi przed wyzwaniem usunięcia zanieczyszczeń z wysokiego przewodu urządzenia grzewczego, może zamontować kilka przedłużek. Ich maksymalna długość wynosi aż 12 metrów.

Dodatkowo należy pamiętać o konserwacji zewnętrznych powierzchni pieca. W tym celu używa się specjalnych środków chemicznych, dopasowanych do rodzaju materiału, z jakiego urządzenie grzewcze zostało wykonane. Po przeprowadzeniu wszystkich procedur można szczęśliwie zakończyć sezon grzewczy i spokojnie czekać na rozpoczęcie następnego.