Jak wręczać drogie prezenty?

Z okazji rocznicy lub innego prywatnego święta zamierzasz podarować bliskiej osobie drogi prezent, np. ekskluzywny zegarek? Chcesz dowiedzieć się, czy jest to dobry pomysł i jak powinieneś go zrealizować? Przeczytaj ten tekst – zawarliśmy w nim najważniejsze zasady dotyczące wręczania prezentów o wysokiej wartości. 

Przygotowanie – prezent i oprawa

Wręczanie prezentów powinno przynosić radość obydwu stronom, czyli osobie obdarowanej i obdarowującej. Żeby było to możliwe, do tej czynności trzeba dobrze się przygotować. Nie można zaprzeczyć, że z największym wysiłkiem mierzy się ktoś, kto prezent wręcza, dlatego na potrzeby tego tekstu skupimy się właśnie na nim. Co więc powinien zrobić obdarowujący, aby podarowany przez niego drogi upominek (np. luksusowy zegarek), wywołał reakcję, na jakiej mu zależy? 

Kluczem do sukcesu jest wspomniane wcześniej przygotowanie. Składają się na nie:

  • wybór prezentu, który będzie wyjątkowy,
  • zadbanie o odpowiednią oprawę.

Omówimy je w kolejnych częściach tekstu. 

Wybór wyjątkowego prezentu

Żeby wręczany prezent szczerze zachwycił bliską osobę, powinien być naprawdę wyjątkowy. W tę wyjątkowość wpisują się przedmioty, których nie kupuje się na co dzień oraz te:

  • o nieprzeciętnych walorach estetycznych,
  • odpowiadające jej preferencjom i wrażliwości,
  • pasujące do profesji lub prowadzonego stylu życia,
  • pozwalające realizować konkretne cele, np. wzmacniać wizerunek. 

Równie istotnym wyznacznikiem jest zamożność osoby obdarowanej. Wartość upominku nie powinna znacząco przekraczać jej możliwości finansowych. Decyzja o jego wręczeniu może wówczas nieść za sobą ryzyko wywołania zakłopotania lub zmiany znaczenia (miły gest zostaje odebrany jako zobowiązanie). Zegarki szwajcarskie, skórzana aktówka, czy inny luksusowy produkt może spowodować onieśmielenie, warto zatem rozważyć taką formę prezentu.

Odpowiednia oprawa  

Aby wręczanie prezentu stało się radosnym przeżyciem dla każdej ze stron, liczy się również oprawa. Mowa o sposobie zapakowania upominku i okolicznościach. Niezależnie od tego, ile kosztował podarunek, wymaga on eleganckiego opakowania. Dzięki temu zwiększa się jego atrakcyjność, a osoba go odbierająca może poczuć, że w jego przygotowanie włożono wiele wysiłku. Obdarowujący powinien także wręczyć podarunek osobiście, wybierając odpowiedni moment. Najlepiej, gdyby przekazywaniu prezentu nie towarzyszyli świadkowie. Wówczas możliwe byłoby wypowiedzenie tego, co kryje się w głębi serca, zaobserwowanie reakcji na niespodziankę oraz nieskrępowane okazanie sobie uczuć.  

Co zrobić, jeśli z powodu niezależnych od woli obdarowującego zdarzeń osobiste wręczenie podarunku nie jest możliwe? W tym przypadku można skorzystać z pomocy firmy kurierskiej współpracującej z wybranym jubilerem oraz zaplanować zakup z wyprzedzeniem (tak, aby upominek dotarł pod wskazany adres na czas). Aby wywołać u bliskiej osoby piękne emocje, warto pomyśleć też o wzbogaceniu przesyłki bilecikiem lub własnoręcznie napisanym listem. 

Przygotowano na podstawie: https://www.timetrend.pl/