Rowery elektryczne – dlaczego warto?

Rowery elektryczne i zwykłe rowery są bardzo podobne. Pod wieloma względami prawie się nie różnią – oba mają ramę, dwa koła, kierownicę, siodełko, pedały i inne części. Oznacza to, że myśląc o zakupie roweru elektrycznego, prawdopodobnie jesteś już rowerzystą.

Będziemy porównywać ebike do zwykłego roweru, a nie do motocykla, samochodu czy transportu publicznego. W tym artykule przyjrzymy się głównym zaletom i wadom rowerów elektrycznych w porównaniu do zwykłych rowerów, a także niektórym cechom wspólnym między nimi.

Czy ebike jest ekologiczny?

Ebike jest przyjazny dla środowiska – tak jak zwykły rower. Nie wytwarza szkodliwych emisji do atmosfery, ponieważ jest zasilany energią elektryczną, a nie paliwem płynnym. Z tego samego powodu rowery elektryczne są tak samo ciche jak zwykłe rowery.

Zdrowie i aktywność fizyczna

Jazda na rowerze jest bardzo zdrowa. Kiedy kręcisz pedałami, pracują nie tylko nogi, ale całe ciało – ręce, ramiona, rdzeń itp. To jak pływanie w morzu, tylko że płyniesz z prądami powietrza, a nie wody.

Co ważne, jeżdżąc na ebike’u wykonujesz ćwiczenia. Raczej inaczej niż jeżdżąc np. na hulajnodze elektrycznej.

Jeśli lubisz uczestniczyć w zawodach sportowych na zwykłym rowerze, możesz to robić również na rowerze elektrycznym. Nawet dzisiaj jest wiele zawodów na rowerach elektrycznych, nawet popularne regularne imprezy rowerowe, takie jak Giro d’Italia, mają alternatywę w postaci roweru elektrycznego, taką jak Giro-E.

Elektryczny napęd a wysiłek

Uwaga 🙂 – na rowerze elektrycznym trzeba pedałować. Tak. Jeśli myślałeś, że rowery elektryczne poruszają się same, to jesteś w błędzie. Silnik działa, gdy pedałujesz. Takie rowery nazywane są „rowerami elektrycznymi ze wspomaganiem pedałowania”.

Powiedziawszy to, są ebajki, w których nie musisz pedałować, ale są one dość rzadkie. Na dodatek nie można nimi jeździć po ulicach bez prawa jazdy, ponieważ są to w zasadzie motorowery lub motocykle.

Rower elektryczny jest łatwy w prowadzeniu – silnik pomaga Ci pedałować. Wkładasz w to mniej wysiłku, mniej się pocisz, jazda jest jeszcze bardziej komfortowa i przyjemna. Jest to szczególnie ważne przy dojazdach do pracy, jeśli nie masz możliwości skorzystania z prysznica.

Rowery elektryczne to także świetne rozwiązanie dla osób mniej silnych lub sprawnych fizycznie. W internecie można przeczytać wiele opinii wokół osób mających „drugie rowerowe życie” ze swoimi ebike’ami.

Prędkość na rowerze elektrycznym

W trybie wspomagania silnika można osiągnąć prędkość do 25km/h. To w zupełności wystarczy do jazdy po ulicach miast i wszędzie indziej. To dużo szybciej niż średnia prędkość samochodu w ruchu ulicznym w godzinach szczytu.

Podczas jazdy na ebike’u silnik będzie pomagał Ci pedałować aż do osiągnięcia prędkości 25km na godzinę. Jest to maksymalna prędkość dozwolona przez prawo, w przeciwnym razie rower będzie jeździł zbyt szybko (bardziej jak motorower lub motocykl). Później możesz jechać tak szybko, jak chcesz, ale pod własnym napędem. Producenci silników ograniczają więc dla Ciebie prędkość. (Ale możesz nadal pedałować i jeździć szybciej – musisz tylko włożyć więcej wysiłku).

Istnieją rowery elektryczne, które jeżdżą szybciej -nawet 50km na godzinę lub więcej. Ponownie mówimy o trybie wspomagania silnika. Silnik w tych rowerach wspomaga rowerzystę w ten sam ograniczony sposób, a np. we Wielkiej Brytanii muszą one być zarejestrowane w DVLA, aby były zgodne z prawem drogowym.

Moc silników rowerów elektrycznych jest ograniczona – najczęściej do 250W.

Zasięg baterii roweru elektrycznego

W zależności od baterii i ładowarki, pełne naładowanie od rozładowania może zająć około 2,5-8 godzin. Nie musisz jednak rozładowywać baterii przed ładowaniem, nie ma „pamięci baterii”. Akumulator możesz ładować w dowolnej chwili 🙂

Jeśli bateria ebike’a rozładuje się w trasie, możesz nadal na nim jeździć, tak jak na zwykłym rowerze. Ciężkim, normalnym rowerem. Wystarczy, że będziesz dalej pedałować. Nie zatrzyma się, jak samochód, któremu skończyła się benzyna.

Zasięg ebajka

Jeśli kiedykolwiek jeździłeś na zwykłym rowerze, wiesz, że 60-100km to dość długa jazda. Na rowerze elektrycznym możesz przejechać dalej przy takim samym wysiłku. Średnio jest to 50 do 150km na jednym ładowaniu akumulatora, w zależności od jego pojemności, ukształtowania terenu, sposobu jazdy itp.

Podjazdy

Jedną z głównych zalet roweru elektrycznego jest to, że jest on znacznie łatwiejszy do jazdy po nierównym terenie oraz podczas wspinania się na wzgórza lub góry. Jazda po wzgórzach lub górach może być bardzo trudna, jeśli nie jesteś bardzo aktywną osobą.

Rower elektryczny ułatwia również walkę z nieprzyjemnym wiatrem.

Wybór marek, typów i modeli rowerów elektrycznych

Zakres dostępnych rowerów elektrycznych dorównuje, a nawet przewyższa zakres rowerów nieelektrycznych. Obsługiwane są wszystkie kategorie, od sportowego kolarstwa szosowego po rowery dostawcze, od odprowadzania dzieci do szkoły po zaawansowane technicznie zjazdy z dużą prędkością. Ponadto prawie wszyscy producenci rowerów produkują obecnie rowery elektryczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *